Varım o halde yazıyorum…

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın çelişkisi

Mart 29th 2010 Edebiyat

TDK’nın “birçok kimse, kendilerine kötülüğü dokunmayan kişiye ilişmek istemez.” şeklinde izah ettiği bu atasözünün çoğu kere yanlış kullanıldığını görüyorum. Kendimce düzeltme gereği gördüm.

Bir kere bu sözde bir tavsiye, bir öğüt yaklaşımı yoktur. TDK’nın da izah ettiği gibi bu bir gözlemdir. “Böylesi insanlar” işareti vardır. Yanlış kullananların en sık yaptığı hata ise cümleyi olduğu gibi alıp, atasözü olmasına binaen bir nasihatmış gibi değerlendirmek. Karşılaştırdığım iki mana var.

Birincisi;Size doğrudan kötülüğü dokunmayan, size ilişmeyen kötülükleri engellemek adına mücadele etmeyip göz yumabilirsiniz, yer yer gamsız ve aymaz olabilirsiniz böylesi durumlarda.

İkincisi:Kendisine doğrudan kötülüğü dokunmayan, ilişmeyen kötülükleri engellemek adına mücadele etmeyip göz yuman, yer yer gamsız ve aymaz olabilen kişinin teşbihi.

Atasözünü birinci şekli ile yorumlayıp kullanmak ve örneklendirmek yanlıştır. Burada asıl kasıt bir durumdur, onun izahı yapılmış, o duruma bir yakıştırma yapılmıştır. İkinci manada kastettiğim gibi. Bu yönüyle de bir deyim havası vardır hatta.

Yanlış bir mana ithaf ettikten sonra da, bu atasözünü kullanıp parantez içinde, tırnak arasında “vay efendim böyle bir salığı veren atalar hangi atalar çok merek ediyorum” gibilerinden artislenmeler de şurada bahsini ettiğim kategoriye dahil edilebilir.

Varsayalım ki hakikaten de benim yanlış kullanıldığını iddia ettiğim gibi mana var bu sözde. Yani birinci manayı kastetmiş olsun atalar. Bu kez de atasözü tanımına ters bir durum teşkil etmiş olur. TDK şöyle açıklamış atasözü kelimesini :

(ata’sözü) Uzun deneme ve gözlemlere dayanılarak söylenmiş ve halka mal olmuş, öğüt verici nitelikte söz, darbımesel:

(atasözü) Eski kuşakların denemelerinden kalma yol gösterici, akıl verici yargı ve öğüt.

Peki böylesi bir tanıma sahip bir söz dizisi birincideki gibi bir mana vermek istemiş olabilir mi hakikaten ?
El cevap: Hayır. En azından ben, böyle bir manası olmuş olsa idi, halk tarafından benimsenip günümüze kadar ulaşmış olmazdı diye düşünüyorum.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmailgerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Gmail’in diğer e-posta hizmeti sağlayıcılarına nazaran bir dolu güzel özelliği var, malum olduğu üzere. “Labs” özelliği ile sağladığı eklentileri içerisinde pratikte çok işe yarayacak bir kaçından bahsetmek istedim. Bahsedeceğim eklentilere “Ayarlar-Labs” seçeneği ile ulaşılabilir.
Birincisi “Göndermeyi geri al” özelliği. Bu özellik e-postayı yazıp “Gönder” düğmesini tıkladığınızda, iletilerin hemen değil, birkaç saniye sonra gönderilmesini sağlıyor. Böylece yanlış […]

Önceki Yazılar

Yeni keşfettiğim çok şık bir firefox eklentisinden bahsedeyim. İnternette gezinirken sık sık yeni bir sekme açıp Google, sözlük, vikipedia vesair kaynak sitede kelime arıyoruz. Bu eklenti bu işi çok basit hale getiriyor. Üstelik oldukça da seçenekli ve düzenlenebilir bir arama yapısı var. Eklentiyi şu adresten Firefox’a ekledikten sonra fare ile seçtiğiniz herhangi bir kelimenin üzerinde […]

Sonraki Yazılar

Sharing
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail