Varım o halde yazıyorum…

Firefox eklentisi budaneki

Nisan 7th 2010 Web

Yeni keşfettiğim çok şık bir firefox eklentisinden bahsedeyim. İnternette gezinirken sık sık yeni bir sekme açıp Google, sözlük, vikipedia vesair kaynak sitede kelime arıyoruz. Bu eklenti bu işi çok basit hale getiriyor. Üstelik oldukça da seçenekli ve düzenlenebilir bir arama yapısı var. Eklentiyi şu adresten Firefox’a ekledikten sonra fare ile seçtiğiniz herhangi bir kelimenin üzerinde bir buton beliriyor.

Açılan pencereden istediğiniz kaynaktaki sonucu görebilirsiniz.

Seçili metinin üzerinde buton belirmesinden rahatsız isek settings kısmından çalışma modunu değiştirebiliyoruz. Ghost modu ile fareyle seçili metnin üzerine tıklayınca, Hidden modu ile de fare ile metni seçtikten sonra arayacak olduğumuz sitenin adını yazmaya başladığımız anda budaneki butonunu aktif hale getirebiliyoruz.

Yine settings sayfasından kaynak siteleri düzenleyebiliyoruz. Yeni sürümünde eklenmiş olan bir güzelliği daha Google Translate desteği. Metni seçtikten sonra iki kere enter tuşuna bastığımızda seçili metni otomatik olarak Google Translate’den gelen çevirisi ile değiştiriyor.

Güncelleme: Firefox 4 uyumlu sürümü şurada mevcut

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
1 Yorum
“Firefox eklentisi budaneki”
Avatar
Hüsnü Güneşdoğdu

Güzel Eklenti aga keşke operada olsa böyle bişey süper olur
gerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

TDK’nın “birçok kimse, kendilerine kötülüğü dokunmayan kişiye ilişmek istemez.” şeklinde izah ettiği bu atasözünün çoğu kere yanlış kullanıldığını görüyorum. Kendimce düzeltme gereği gördüm.

Bir kere bu sözde bir tavsiye, bir öğüt yaklaşımı yoktur. TDK’nın da izah ettiği gibi bu bir gözlemdir. “Böylesi insanlar” işareti vardır. Yanlış kullananların en sık yaptığı hata ise cümleyi olduğu gibi alıp, […]

Önceki Yazılar

Sadece Eclipse değil aynı zamanda diğer bir çok IDE’ye de (JDeveloper, JBuilder, IntelliJ IDEA vs.) eklenebilen gayet faydalı bir eklentiden söz etmek istedim; PMD. Şurada da bahsedildiği üzere PMD neyin kısaltması ola ki sorusunun bir sürü cevabı var, veya aslında yok. (Pretty Much Done, Project Mess Detector, Project Monitoring Directives vs.) Yaptığı iş Java kodunu […]

Sonraki Yazılar

Sharing
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail