Varım o halde yazıyorum…

Gmail eklentileri

Mart 25th 2010 Web

Gmail’in diğer e-posta hizmeti sağlayıcılarına nazaran bir dolu güzel özelliği var, malum olduğu üzere. “Labs” özelliği ile sağladığı eklentileri içerisinde pratikte çok işe yarayacak bir kaçından bahsetmek istedim. Bahsedeceğim eklentilere “Ayarlar-Labs seçeneği ile ulaşılabilir.

Birincisi “Göndermeyi geri al” özelliği. Bu özellik e-postayı yazıp “Gönder” düğmesini tıkladığınızda, iletilerin hemen değil, birkaç saniye sonra gönderilmesini sağlıyor. Böylece yanlış kişiye e-posta göndermelerin önüne geçmiş oluyoruz.

  İkinci özellik ise diğer posta hesaplarınızdan(hotmail, yahoo vs.) aldığınız e-postaları istediğiniz herhangi bir an kontrol edebilme şansı veriyor size. “POP hesaplarını yenile” özelliğini aktif hale getirdiğinizde yukarıki butonların hemen yanında bir de “Yenile” butonu ekleniyor.

   Bir diğer güzel özellik de “Arama otomatik tamamlama”. Bu özellik sayesinde de -resimde de görüleceği gibi- e-postalarımızda arama yaptığımız metin kutusunda yazmaya başladığımızda otomatik tamamlama önerileri beliriveriyor.

    Ayrıca Gmail hesabınıza Google Gadget‘lar da ekleyebilirsiniz. Ayarlar-Labs sayfasından “Tüm gadget’ları URL yoluyla ekle” özelliğini etkinleştirdikten sonra “Ayarlar” sayfanızda “Gadgets” adıyla bir sekme daha belirecektir.  Bu sekmede Gmail hesabınızın sol sütununda gözükmesini istediğiniz gadget’ın url’sini eklemeniz yeterli olacaktır.

     Benim önemli sayıp bahsettiklerim dışında pratikte faideli olabilecek pek çok özellik mevcut, Labs‘ta. Denemek, kurcalamak isteyenlere…

     Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail     gerekli     gerekli - yayımlanmayacak


     Yorum Yap & Fikrini Paylaş

     Bir köşe yazısı okurken internette ve bir dolu daha başka yerde levhalar halinde görüğümüz şu meşhur “Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e Öğütleri” başlıklı yazının uydurma olduğunu konusu çekti dikkatimi. Hani şu
     Ey Oğul! Beysin…
     Bundan sonra öfke bize, uysallık sana..
     Güceniklik bize, gönül almak sana…
     Suçlamak bize, katlanmak sana…
     şeklinde devam eden öğütler.
     Google amcaya sordum, karşıma iki önemli […]

     Önceki Yazılar

     TDK’nın “birçok kimse, kendilerine kötülüğü dokunmayan kişiye ilişmek istemez.” şeklinde izah ettiği bu atasözünün çoğu kere yanlış kullanıldığını görüyorum. Kendimce düzeltme gereği gördüm.

     Bir kere bu sözde bir tavsiye, bir öğüt yaklaşımı yoktur. TDK’nın da izah ettiği gibi bu bir gözlemdir. “Böylesi insanlar” işareti vardır. Yanlış kullananların en sık yaptığı hata ise cümleyi olduğu gibi alıp, […]

     Sonraki Yazılar

     Sharing
     Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail