Varım o halde yazıyorum…

Hapşıran kişiye “iyi yaşa” demek

Kasım 11th 2008 Serzeniş Köşesi

Hapşıran kişiye “çok yaşa” denilir, çoğumuz da öyle deriz.

Ancak “iyi yaşa” diyerekten bu deyimde geçen “çok” yaşamak eyleminin aslında hiç de manidar olmadığına, aslolanın iyi yaşamak olduğuna parmak basıldığı da görülür. Gereksiz bir eşeleme, gereksiz bir düzeltmedir. Kulak tırmalar. Herkes “çok yaşa” dendiğinde neyin temenni edildiğini gayet iyi bilir.

“Çok yaşa” bir deyimdir, kalıptır. Değiştirilmesi yersizdir, gereksizdir ve çoğunlukla yanlıştır.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmailgerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Başörtülü kızlara yapılan, yapıştırılmak için türlü gayret sarfedilen cühela yakıştırmalarıdır. Hepimiz illa ki duymuşuzdur.

Bu yakıştırmaları yapanlara göre başörtülü kızlar evliya sabrına, alim ilmine ve peygamber ameline sahip olmalıdır. Öyle ya, başörtülüdür onlar bir kere. 5 in üstüne 5 katmalıdırlar, herhangi bir erkekle en ufak bir uygunsuz durumda, belki el ele bile, bulunmamalıdırlar, tesettürleri zerre taviz […]

Önceki Yazılar

Hemen her kızı olası sevgili adayı olarak görme eğiliminde olan tiplerdir. Her hareketlerinden kur havaları, her bakışlarından ucuz çapkın numaraları sezilir. Karşısındaki kızın bir sevgilisinin olup olmadığı zerre önem taşımaz.

Herhangi bir hatun kişiye “yazmak” doğalarında vardır. Bunu sırasıyla yılışmak ve “yavşamak” takip ediyorsa mevzu çığırından çıkmıştır artık. Tarifi için daha zevksiz, daha argo kültürü kelimelerden […]

Sonraki Yazılar

Sharing
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail