Varım o halde yazıyorum…

Başörtülü kızlara yapılan yakıştırmalar

Kasım 10th 2008 Serzeniş Köşesi

Başörtülü kızlara yapılan, yapıştırılmak için türlü gayret sarfedilen cühela yakıştırmalarıdır. Hepimiz illa ki duymuşuzdur.

Bu yakıştırmaları yapanlara göre başörtülü kızlar evliya sabrına, alim ilmine ve peygamber ameline sahip olmalıdır. Öyle ya, başörtülüdür onlar bir kere. 5 in üstüne 5 katmalıdırlar, herhangi bir erkekle en ufak bir uygunsuz durumda, belki el ele bile, bulunmamalıdırlar, tesettürleri zerre taviz içermemelidir.

Aksi halde “Asıl bunlardan korkcan”, “Bir de başını kapatmış”, “Kapandın da ne oldu kızım” dır !

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmailgerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Hemen her olumsuzluğu şikayet ederek karşılayan psikolojidir.

Olaya karamsar, iyimser, faydacı, hiçci, sorgulamacı vs. gibi açılardan yaklaşan hiçbir tutum yoktur ortada aslında. Şikayet etmenin, söylenmenin insanın içine işlemiş halidir. Bazen kendimizi aklıyoruzdur, bazen sorumluluktan kaçıyoruzdur, bazen sadece “neme lazım” ı bir başka şekilde ifade ediyoruzdur ve çoğu kere kolayı seçiyoruzdur.

Trafik sıkışır, belediyeye lanet okur. İşe geç […]

Önceki Yazılar

Hapşıran kişiye “çok yaşa” denilir, çoğumuz da öyle deriz.

Ancak “iyi yaşa” diyerekten bu deyimde geçen “çok” yaşamak eyleminin aslında hiç de manidar olmadığına, aslolanın iyi yaşamak olduğuna parmak basıldığı da görülür. Gereksiz bir eşeleme, gereksiz bir düzeltmedir. Kulak tırmalar. Herkes “çok yaşa” dendiğinde neyin temenni edildiğini gayet iyi bilir.

“Çok yaşa” bir deyimdir, kalıptır. Değiştirilmesi yersizdir, […]

Sonraki Yazılar

Sharing
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail