Varım o halde yazıyorum…

Hibernate @Version – OptimisticLockException

Aralık 29th 2010 Hibernate

Hibernate, @Version ile işaretlenen kolon sayesinde bir oturumda açılan varlık nesnesinin, diğer bir oturumda değiştirilmesine izin vermeyerek OptimisticLockException fırlatır. Bu istisna yakalanarak ilgili işlemler yapılabilir. Değişiklik yapılmak istenen varlık nesnesinin başka bir oturumda değiştirildiği belirtilerek kullanıcı yönlendirilebilir örneğin.

@Version ile işaretlenmiş kolon Long, Integer veya TimeStamp tipinde olabilir. Hibernate bu nesne (veritabanında karşılığı olan satır) üzerinde gerçekleştirilen persist() ve sonraki her bir merge() işlemi ile beraber versiyon kolonunun değerini bir arttırır.

@Entity
public class Flight implements Serializable {

@Version
@Column(name=”OPTLOCK”)
private Integer version {

}

}

Şöyle ifade edebiliriz sanırım; Nesnenin veritabanından okudunduğu zamanki versiyonuna ilkVersiyon, yapılan değişiklikler veritabanına yansıtılmadan hemen evvelki versiyona sonVersiyon dersek Hibernate API’nin değişiklikleri veritabanına yansıtan metodu olan EntityManager.flush() ilkVersiyon.equals(sonVersiyon) kontrolu yapar. İki versiyon değeri eşitse değişiklikleri veritabanına yansıtır, farklıysa -ki bu ilgili satırın bir başka oturumda değiştirildiği anlamına gelir- OptimisticLockException fırlatır. Bu durumdaki nesne “stale object” tanımına girer.

Bahsettiğim hata;

javax.ejb.EJBException: javax.persistence.OptimisticLockException: org.hibernate.StaleObjectStateException: Row was updated or deleted by another transaction (or unsaved-value mapping was incorrect)

gibi bir hatadır.

Burada dikkat edilmesi gereken EntityManager sınıfının executeUpdate() metodunun bu versiyon alanının değerini arttırmadığı. Bu yüzden ilgili varlık sınıfları için böylesi bir işlem yapılmadığına dikkat etmek gerekiyor ki neden OptimisticLockException almıyoruz diye debelenmeyelim.

Ve java gurusu abilerimizden Hakan Uygun der ki, bu yöntem ilgili nesneyi barındıran her veritabanı işlemi için (yukarıdaki gibi bir versiyon numarası eşitliği gerçekleştirmek adına) bir sorgu daha çekmek demek. Dolayısıyla bu kolonu öyle ilgili ilgisiz her varlık sınıfına eklememek gerekir. Ayrıca bir çözüm değil, sadece böylesi eş zamanlı düzenleme işlemlerinde alınabilecek hataları engellemek adına uygulanabilecek bir yöntemdir.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için şuraya bakılabilir.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmailgerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Eclipse’in bir kaç debug görünümü özelliğinden bahsedeyim.
Drop to frame
Bu sayede herhangi bir debug işlemi sırasında en baştaki breakpoint noktasında dönebiliyorsunuz. Tabi bu arada çalışan kodun meydan getirdiği değişiklikleri geri alma gibi bir özellik söz konusu değil.
Watchpoint
Herhangi bir genel değişkenin (global variable) olduğu satıra çift tıklayarak eklenebilir. Böylece değişken her değişikliğe uğradığında debug görünümüne […]

Önceki Yazılar

Anayasa ve yasalardaki pozitif ayrımcılık ile ilgili düzenlemeler Türk Dil Kurumu (TDK) yayınlarına da yansıdı. Nesillerce kullanılan, “Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin”, “Devletin malı deniz, yemeyen domuz”, “Eksik etek”, “Kaşık düşmanı” gibi küçük düşürücü, hakaret içeren ifadeler TDK sözlüklerinden titizlikle ayıklandı. TDK’dan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın, “Yeni sözlüklerde, genç kuşaklara aktırılmasında yarar […]

Sonraki Yazılar

Sharing
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail