Varım o halde yazıyorum…

Bakış Açısı – 2

Mart 9th 2010 Edebiyat

Habire hikaye yayınlamak niyetinde değilim elbetteki. Hani sadece lafı çok dolandırmadan, eğip bükmeden nokta atışı yapan anektod, küçük hikaye türü yazıları yayınlamak niyetindeyim. Sanırım bu aralar bu tip hikayeleri yakalama oranım arttı. 3 okusam 2 sini tutuyorum. Bir tanesi daha…

Hayatta bizi mutlu kılan, düşünce tarzımızdır. Her şeyi kuruntu yapıp, en ufak hadiseleri dahi büyütürsek, her gün koskoca bir dünya başımıza yıkılır. Bin bir sıkıntı içinden, güzel olan olayları ayıklamayı başarmalıyız.

Lotoda bir milyon lira kazanan Ahmet Bey’in karşısına, gözyaşları için bir kadın çıkar. Kızının çok ağır bir hastalığa yakalandığını, 100 bin lira bulamazsa, onu kurtaramayacağını anlatır. Ahmet Bey o kadar etkilenir ki, fazla sorup soruşturmadan bu parayı kadına verir. Konuşmaya şahit olan bir şahıs, kadını gizlice takip eder ve anlattığı hikâyenin doğru olmadığını anlar. Kadın, “kızım ölümcül bir hastalığa yakalandı” derken, yalan söylemiş, resmen Ahmet Bey’i dolandırmıştır. Gider, bunu Ahmet Bey’e nakleder. Ama, muhatabının yüzünde hiçbir üzüntü ifadesine rastlamaz. Aksine, Ahmet Bey, memnun olmuş gibi gülümsemektedir. Merakla sorar:
– Sizi kandırdı bu kadın. 100 bin liranızı dolandırdı, hiç üzülmediniz mi?
– Neden üzüleyim ki! Aksine, ölümcül hastalığa yakalanmış bir kızın olmaması beni sevindirdi.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmailgerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Projeler dallanıp büyüdükçe sınıflar artık okunulmaz, anlaşılmaz ve hatta yer yer içinde bir ben yokum tadında bit pazarı kıvamına geldiyse refactor kaçınılmaz olmuş demektir. Eclipse’in bir güzel özelliği de tam olarak burada karşımıza çıkıyor. Sınıfları özelleştirerek ayrıştırma, bölme işlemi sırasında istenilen metotlar “Outline” perspektifinden çoklu bir şekilde seçilip (CTRL ile) daha “Refactor->Move” seçeneğinden istenilen sınıfa […]

Önceki Yazılar

Google Reader kullanıcıysanız ve takipçisi olduğunuz sitelerdeki kimi haberleri blogunuzda göstermek istiyorsanız Wordpress’in buna uygun bir eklentisi mevcut. Şu adresten eklentiyi indirip plugins dizinine atın. Eklentiyi aktif hale getirdikten sonra yapılacak tek şey “Google Reader User ID” nizi eklentinin ayarlar kısmında düzenlemek.
Peki nedir bu “Google Reader User ID” derseniz, Google Reader sayfanızın sol menüsünde […]

Sonraki Yazılar

Sharing
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail