Varım o halde yazıyorum…

Mezhebi geniş dizi karakterleri

Ekim 12th 2008 Serzeniş Köşesi

Son dönem Türk dizilerinde sıkça rastlanır. Abisinin sevgilisine aşık olanlar, genel tabirle “kanka” sının sevgilisine kur yapanlar, göz koyanlar, iki kız kardeş ile de ilişki yaşayanlar vs vs vs gibi örnekler çoğaltılabilir. Türk kültürü ile uzaktan yakından alakası olmayan, hepimizin şiddetle kınayacağı türden ilişkiler peydah oluyordur artık dizilerimizde. Dizilerin toplum hayatında ne kadar etkin bir hal aldığını düşünecek olursak durum hiç de öyle es geçilecek gibi değildir.

Bu gibi eylemlerin son dönemdeki “normalleştirme” hareketinin bir parçası veya en azından eseri olduğunu düşünüyorum.

Kedinin fareyi kovalaması normaldir, farenin kediyi kovalaması ise anormaldir. Asıl anormal olan ise kedinin bu durumu kanıksamasıdır.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmailgerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Hayatın her alanında hemen herkesçe kullanılan bir yöntemdir. Doğru anlamak o kadar zor da değildir aslında. Ama ne var ki yanlış anlamak işine gelmektedir, çok daha karlıdır ve yanlış anlamak keyiflidir bile yer yer. Nemalanacak malzemeler çıkabilirdir, kendi doğrularını sere serpe yayma fırsatı bulabilirdir. “Vaay demek öyle” tadında çıkarsamalar başlar ardından, meydan onundur.

Özellikle köşe yazarları, […]

Önceki Yazılar

Hemen her olumsuzluğu şikayet ederek karşılayan psikolojidir.

Olaya karamsar, iyimser, faydacı, hiçci, sorgulamacı vs. gibi açılardan yaklaşan hiçbir tutum yoktur ortada aslında. Şikayet etmenin, söylenmenin insanın içine işlemiş halidir. Bazen kendimizi aklıyoruzdur, bazen sorumluluktan kaçıyoruzdur, bazen sadece “neme lazım” ı bir başka şekilde ifade ediyoruzdur ve çoğu kere kolayı seçiyoruzdur.

Trafik sıkışır, belediyeye lanet okur. İşe geç […]

Sonraki Yazılar

Sharing
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail