Varım o halde yazıyorum…

Mantar gibi türeyen alışveriş merkezleri

Eylül 4th 2008 Serzeniş Köşesi

Tüketim dünyasının albenisi yüksek yapılarıdır. İnsanların gezme, dolaşma hatta eğlenme kültürünü kökten değiştirmek üzeredirler. İçine iki sinema salonu ekleyince adları “Kültür Merkezi” bile olabilir.

İstanbul un merkez semtlerinde neredeyse her köşe başına bir alışveriş merkezi düşmektedir. Bu mekanlarda hafta sonları iğne atsan yere düşmez hallerini görebilecekken, şehrin kalıplaşmış gezi parklarında inler ve de cinler cirit atmaktadır neredeyse. Söylediğim gibi gezme, dolaşma ve hatta eğlenme kültürü dahi tamamen “tüketme”, “satın alma” üzerine kurulmuştur artık.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmailgerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Akıllı olmanın para etmediğini düşünen çoğu genç tarafından benimsenmiş bir akımdır “anormal” kimliğe bürünmek. Bütün eylemlerinde “deliyiz ki” , “normal değiliz ki biz” edaları görülür.

“Alem deliye hasret biz akıllıya” deyimini canlandırmayı hayatı renklendirmek sandıklarını düşünüyorum, ya da akılllı ve normal olmayı sıradanlaşmak ile eşdeğer tuttuklarını…

Ve bir de şu meşhur “Akıllı olup Dünya nın kahrını çekeceğine, […]

Önceki Yazılar

Hayatın her alanında hemen herkesçe kullanılan bir yöntemdir. Doğru anlamak o kadar zor da değildir aslında. Ama ne var ki yanlış anlamak işine gelmektedir, çok daha karlıdır ve yanlış anlamak keyiflidir bile yer yer. Nemalanacak malzemeler çıkabilirdir, kendi doğrularını sere serpe yayma fırsatı bulabilirdir. “Vaay demek öyle” tadında çıkarsamalar başlar ardından, meydan onundur.

Özellikle köşe yazarları, […]

Sonraki Yazılar

Sharing
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail