Varım o halde yazıyorum…

Taksicilerin gidilecek istikameti beğenmemesi durumu

Temmuz 20th 2008 Serzeniş Köşesi

Taksiciye “filanca” yere gideceğiz dediğinizde “cık”, “olmaz abi”, “oraya hiç giremem şimdi” gibilerinden cümleler ile ifade ettiği üzere istikameti beğenmemesi durumudur. Gıcık olup kalırsınız, direksiyon ondadır, gaz, fren pedalları ayağının altındadır. Yapabileceğiniz tek şey plakayı fişlemek, fişletmektir.

Hatta çoğu kere istikamet üzerinde müşteri ararlar. Sanki taksinin gidiyor olduğu istikamet üzerinde bir yere gidiyorsanız indirim yapıyorlarmış gibi.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmailgerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Dilimizde iki türlü bulunan “de” nin bağlaç olan hali ayrı yazılır, herkesin bildiği üzere.

Ayrı yazılmadığında cümlenin anlamının değiştiği, anlam kaymaları, anlatım bozuklukları olduğu ilkokul, ortaokul hatta yüksekokullarda anlatılagelse de çoğu insanımız bu duruma dikkat etmez.

Hatta şurada da görüleceği üzere, isyan seviyesine gelmiştir durum : )

Önceki Yazılar

Muhalefet olmanın doğasına aykırı bir durumdur. İnsan kendince haklı olanı, doğru olanı savunmak için azınlık da olsa karşı tarafta saf tutabilir yeri geldiğinde.

Ancak bu durumun böyle olmadığı zamanlar, belki de samimi muhalefetin yapıldığı zamanlardan daha fazladır. Sırf rakip olabilmek, ses getirebilmek, haklı olduğu kadar güçlü olmasına istinaden güce karşı çıkmak, ya da “bakın ben zayıf […]

Sonraki Yazılar

Sharing
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail