Varım o halde yazıyorum…

Stone (Şantaj)

Ekim 24th 2010 Sinema stone(şantaj)

Ejder Kapanı‘ndan beri bir filmi bu kadar eleştiresim, yerden yere vurasım gelmemişti. Ahan da yazıyorum.

Robert De Niro ve Edward Norton’u duyunca balıklama gittim filme. Bu müthiş ikiliden kötü iş çıkmazdı hani. Arkadaşlar sağolsun, iyi iş çıkarıp beni yanılttılar. Ne olduğuna, ne anlatmak istediğine hatta birşeyler anlatmak istediğine dahi karar verememiş bir film. Yaslanmış iki oyuncunun ismine, ordan alır yürürüz, çorbamıza bakarız modunda karşılıklı oyunculuk gösterisinden öte birşey yok. Hesapta alt metin sağlam, çok böyle evrensel, varlıkla, inançla ilgili sorunlardan filan bahsediyoruz ama öyle bir ifadesi, kararı, senaryosu da yok filmin. Yok hayır madem böyle durağan bir dram çekmeye karar verdin, o filmin içine serpiştirdiğin gerilim öğeleri de nesi ki. De Niro’nun karısı nasıl silik bir karakterdir, neden vardır, neye tekabül eder ki. Filmin ilk sahnesinde yapılan artislik film içerisinde biryere oturmayacak, bir mana işaret etmeyecekse neden vardır ki.

Hani tıpkı Nuri Bilge Ceylan türü yönetmenlerin sinemayı derhal terkedip kendilerini fotoğrafa vermeleri gerektiği gibi bu filmin yönetmeni de başka işlerle uğraşmalı. Durağan bir tempo böyle işlenmez. Durağanlığı başka başka şekillerle, farklı öğeler ve senaryolarla işleyebilir, hatta büyük beğeniler de kazanabilirsiniz yönetmenlik yeteneğiniz kadarınca. Fakat hareketli kareler olarak sinemada bunu böyle halledemezsiniz. Daha zekice, anlamlı işler yapmalısınız.

Acı bir kahkaha filmin sonunda. Hadi ordan diyorum…

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
1 Yorum
“Stone (Şantaj)”
Avatar
Hüsnü Güneşdoğdu

Aga bensiz gidersen böyle olursun işte oh olsun sana 😀
gerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Aşağıdaki resim HTML5’in ne olduğu, ne gibi yenilikler getirdiği ve Adobe Flash’a nasıl bir etki yapacağına dair güzel bir özetleme içeriyor. Ayrıca Firefox, Opera, Explorer, Safari ve Chrome’un an itibariyle hangi HTML5 standartlarını destekliyor olduğunu ve sonraki sürümlerinde de hangilerini destekliyor olacağını sade bir şekilde görebiliyoruz.

Tabi bu arada HTML5’in geliştirme sürecinin devam ettiğini ve […]

Önceki Yazılar

Java’da bütün sınıfların türediği Object sınıfının bir metodu olan clone() ile bir nesnenin kopyasını almak mümkün. Fakat pratikte bir takım sıkıntılar ile karşılaşılabiliyor. Bunun sebebi clone() metodunun primitive olmayan tipler için, nesnenin kopyasını almak yerine bu nesnenin referansını kopyalıyor olması. Buna “Shadow Copy” deniyor. Bu gibi durumlarda clone() metodunu ezip, nasıl bir kopyalama […]

Sonraki Yazılar

Sharing
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail