Varım o halde yazıyorum…

Giden sevgiliye söylenen artistik sözler

Kasım 23rd 2008 Serzeniş Köşesi

İnternet siteleri, msn iletileri, forum imzaları, cep telefonu mesajları vs vs vs…Gırla gitmektedir, yok satmaktadır bahsi geçen tipte cümleler.

Zamanında aşk olan, hayatın ta kendisi olan, sevgililer sevgilisi olan kişi ile ayrılık yolları gözüktüğünde en afilisinden seçilen yer yer ukala, hafif acımasız cümlelerdir. Zamanında aşk uğruna ayaklar altına alınan gurur ayrılık safhasında birden zirveye oturmuştur. Kibir desen almış yürümüştür.

“Giden kaybedendir, gittin kaybettin”, “Giden gitmiştir gittiği gün bitmiştir. Ben gideni değil giden beni kaybetmiştir.” türünden cümlelerdir kastım. Tamamen popüler kültür yansımasıdır. Öyle ya asla ezilmemek gereklidir ve derhal sevgili karşısında itibarını yitirmiş olan gurura iade-i itibar derdine düşülmelidir. Başı dik, mağrur bir edayla bu tip artistik cümelelere sarılmalıdır.

Oysa ne sevgili böylesine hitaplara maruz kalacak bir kişidir, ne de aşk böylesine ucuz bir tarif. Bir düşünürün dediği üzere “Aşk, bir başkasını kendine tercih etmektir” oysa ki. Tarifini yapmakta bütün insanlığın şekilden şekile girdiği bir olgu nasıl böylesi ucuz yollu bir kahramanlık ile sona erdirilmeye çalışılır o da ayrı hadise.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
2 Yorum
“Giden sevgiliye söylenen artistik sözler”
Avatar
Hüsnü Güneşdoğdu

Ama hak ediyorlar be kardeşim çoğu zaman.
Ya bana öyle geliyor ya da bana öyleleri denk geliyor (:


Avatar
murat

kardeşım guzel olmus hayırlı olsun bızım askerlıkle ılgılıde bı bolum acarsan sevınırım kıb
gerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Sözüm ona hafif filozof vari, hafif tanrısal bir havaya bürünerek yapılır. Derdini, fikrini, düşüncesini veya duygusunu dile getirme zahmetine girmeden, kurduğu kısa metrajlı, hikmetli ve manidar olma durumunu aşmış bir veya bilemedin bir kaç cümleye kitaplar dolusu mana yükleme, veyahut da muhatabından böylesi derin manalar çıkarmasını bekleme girişimidir. Çoğu kere aptalca durur. Arkasına Hollywood filmlerinden […]

Önceki Yazılar

Söz uçar yazı kalır

diyerekten bir blog oluşturmaya karar verdim. Hadi hayırlısı…

Sonraki Yazılar

Sharing
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail