Varım o halde yazıyorum…

Refactoring

Şubat 23rd 2014 Java, Yazılım

Büyük oranda Martin Fowler’ın “Refactoring – Improving The Design of Existin Code” kitabından faydalandığım Refactoring eğitiminin sunumunu paylaşayım dedim, bir faydası dokunması umuduyla.

Martin Fowler‘ın tanımıyla Refactoring yazılımın gözlemlenen davranışlarını değiştirmeyen, fakat iç yapısını değiştiren bir dizi küçük iyileştirmedir.

Sunum kabaca şu başlıklardan oluşuyor;

  • Refactoring Nedir ?
  • Neden Refactor Etmek Gerek ?
  • Ne Zaman Refactor Etmek Gerek ?
  • Nasıl Refactor Etmek Gerek ?
  • Refactoring Kataloğu

Not : “Refactoring”, “refactor etmek” gibi tabir ve terimlere Türkçe’de getireceğim karşılıklar kulak tırmayalayabileceği için oldukları gibi kullanmak durumunda kaldım.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
3 Yorum
“Refactoring”
Avatar
Said Tahsin Dane

Slide larda yazilar gozukmuyor sanki.


Avatar
Selman

@Said Tahsin Dane
Chrome, Firefox ve Internet Explorer ile baktım sunuma. Öyle birşey göremedim. Siz hangi tarayıcı ile görüntüleyemediniz ?


Avatar
anonim

teşekkürler emeğinize sağlık
gerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Tam olarak hatırlayamadığım bir hikaye var. Google’da her ne şekilde arattıysam da bulamadım. Hikaye kabaca şöyle;

Adamın biri devrin alimlerinden biriyle sohbet ederken bir soru sorar. Efendim Kûfe’de kuyuya atılan Peygamber oğlunun adı neydi ? Alim adamın neyi sorduğunu anlar. Ve der ki “Evladım sorun o kadar yanlış ki, neresini düzeltsem bilemedim. Bir kere Kûfe […]

Önceki Yazılar

Hibernate Criteria API’de hazırlanmakta olan sql’e “native sql” ekleyebilmemizi sağlayan özel bir metot bulunuyor; Restrictions.sqlRestriction(). Özellikle veritabanı fonksiyonlarından faydalanmak istediğimizde veyahut da düz sql ile daha kolay halledebileceğimizi düşündüğümüz durumlarda kullanışlıdır da.

Fakat bu metodun tek parametre alan hali sorunlara yol açabilir. Eğer kullanıcı tarafından(ekrandan, dosyadan vs.) girilen değer bu sql ifadesine doğrudan parametre olarak ekleniyorsa […]

Sonraki Yazılar

Sharing
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail