Varım o halde yazıyorum…

Inception (Başlangıç)

Ekim 3rd 2010 Sinema inception

Sonunda gösterimden kalkmadan izleyebildim.

Nasıl olabilip de izleyen hemen herkesin bir filmi bu kadar beğenebilmesine çok şaşırmıştım gösterime yeni girdiği zamanlar. Yersizmiş. Ki böyle herkesin beğenip de henüz izlememiş olanlar için beklentinin yükseldiği, ama o yükselen beklentilerin de ötesinde bir film bulduğum ilk filmdir. “Efsane” olarak tanımlanan filmlere yeni bir tane daha eklenmiştir zannımca.

Bir kere filmin bu kadar tutulmasında hemen herkesin ilgisini çeken rüya ve gerçeklik arasındaki ilişkiye sağlam bir sorgu getiriyor olmasının önemli payı var. Sonra, şimdiden “unutulmazlar” kategorisine dahil edilebilmesinin yanında, duyduğunuzda siz afallatacak o kadar çok repliği var ki filmin, arada kendinizi bir sahne geriden geliyormuş gibi hissediyorsunuz. Kimi sahnelerinde “elin oğlu çekiyor” derken, bir başka parlak fikir daha beliriveriyor. Öyle tatlı bir şapşallık, sersemleten bir ilgi ve şaşırtan, hayranlık uyandıran bir kurgu derken bir bakıyorsunuz bitivermiş film.

Malum artık sinema salonları dönerli, çıkarlı yürüyen merdivenlerle dolu alışveriş merkezlerimizin en üst katlarına yerleşmiş durumda. Film bitip de en alt kata inene kadar bayağı bir bocaladım. Sağ, sol, aşağı, yukarı derken iş “noluyoruz lan” a kadar geldi : ). Gerçeklik algılarım bir süre sekteye uğradı. Ve uzun süredir bir filmi izlerken bu kadar yorulduğumu hissettim. Tabi bu yorgunluk öyle sıkılmaktan, bayılmaktan filan değil. Yaklaşık 2,5 saatlik bir süre boyunca ilgimi tek an dahi kaybettirmeden ve bu sürükleyicliği kuru kalabalık aksiyonlarla veya ucuz gerilimlerle sağlamaktan ziyade, felsefi temelleri olan içi dolu dolu bir senaryo, ve üzerinde çok çalışıldığı belli sahnelerle destekleyen sağlam bir yapım olmuş. Imdb’de de bu kadar kısa zamanda bu kadar çok oy alıp, bu kadar yüksek bir ortalama yakalayabilen ilk film olsa gerek.

Vay efendim şurası olmamış, yok kurgunun şuraları buraları havada kalmış gibi geyiklere hiç girmeyeceğim. Olmuş, hem de süper olmuş.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
1 Yorum
“Inception (Başlangıç)”
Avatar
Hüsnü Güneşdoğdu

Filmin tadı damağımda kaldı desem abartmamış olurum o yüzden aslında abartmak istiyorum (:

Filmden sonraki o 30 dakika algı mekanizmamda oluşan hasar ile filmin aslında bittiğini gerçek hayata döndüğümü kavrayabilme direnişiyle geçti.

10 numara 5 Yıldız film. Hele bir de yanınızda birlikte film izlemekten zevk aldığınız biri varsa popcorn bile çekmez canınız (:
gerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Java’nın Collections sınıfının faydalı bir bir metotundan bahsedeyim. Listeleri istediğimiz gibi sıralamamız sağlayan sort() metodu.

Bu gibi sıralama işlemlerinde en çok yaşanan sıkıntılardan bir tanesi String türünde verileri kıyaslarken ortaya çıkan Türkçe karakter sorunu. Şırnak, Çanakkale, Ordu illerini sıraladığımızda Çanakkale, Ordu, Şırnak sırasını beklerken mesela, Ordu-Çanakkale-Şırnak şeklinde bir sıranın ortaya çıkması gibi. Bu gibi durumlarda yerel […]

Önceki Yazılar

Aşağıdaki resim HTML5’in ne olduğu, ne gibi yenilikler getirdiği ve Adobe Flash’a nasıl bir etki yapacağına dair güzel bir özetleme içeriyor. Ayrıca Firefox, Opera, Explorer, Safari ve Chrome’un an itibariyle hangi HTML5 standartlarını destekliyor olduğunu ve sonraki sürümlerinde de hangilerini destekliyor olacağını sade bir şekilde görebiliyoruz.

Tabi bu arada HTML5’in geliştirme sürecinin devam ettiğini ve […]

Sonraki Yazılar

Sharing
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail